Kto chce spędzić niezapomniane wczasy w Chorwacji, nacieszyć się słońcem, pięknymi plażami i niezwykłą atmosferą, ten z pewnością doceni urok wyspy Hvar. Ten niezwykły skrawek świata ma wiele uroku, a liczne atrakcje sprawiły, że biura podróży już dawno zainteresowały się tą wyspą. Dla kogo urlop w tej części Chorwacji może się stać idealną propozycją? W jaki sposób można tutaj spędzić wolny czas?

Powodów, dla których warto odwiedzić wyspę Hvar, jest wiele. Dla jednych największym jej walorem stanie się piękny, górzysty krajobraz, dla innych – wielki wybór plaż, na których można się zrelaksować i zapomnieć o codziennych problemach. Wyspa Hvar to również wiele modnych ośrodków wypoczynkowych oraz hoteli, w których można znaleźć wakacyjną kwaterę o każdej porze roku. Nie brak też na tej wyspie ciekawych zabytków, przy czym głównym celem historycznej wycieczki będzie tu wyspiarska stolica – miasto Hvar. Wiadomo, że miasto to już w połowie XIX wieku było miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów, w tym też czasie na jego terenie pojawiły się pierwsze hotele. Dziś turyści zaglądają tu ze względu na ciekawe zabytki, które najpiękniej przypominają o długiej i ciekawej historii tego miasta.

Wenecki plac, średniowieczna katedra oraz pozostałości dawnych fortyfikacji – oto wybrane atrakcje, z jakimi można się spotkać w trakcie zwiedzania tego miasta. Innym miejscem, które warto odwiedzić podczas pobytu na wyspie Hvar, jest Stari Grad. To jedno z najstarszych miast, jakimi może się pochwalić Chorwacja, a o jego długiej przeszłości wciąż przypominają nam znajdujące się tu zabytki. Wiadomo, że już w IV wieku p.n.e. istniała tu grecka osada Faros, wiadomo też, że już w czasach starożytnych w rejonie tego miasta powstało wiele winnic i oliwnych gajów. Do dziś zajmują one ważne miejsce w krajobrazie tej części wyspy. Miasto to może się również pochwalić wieloma cennymi perełkami architektury, w gronie których wyróżnia się renesansowy Pałac Hektorovića. To cenny zabytek, obok którego nie można przejść obojętnie.

Dla tych, którzy na wyspie Hvar chcą przede wszystkim odpocząć, atrakcyjnym miejscem pobytu stanie się rybackie miasteczko Jelsa. Kusi ono malowniczą okolicą, kameralnym charakterem i dobrym zagospodarowaniem, a liczne plaże sprawiają, iż wypoczynek na jej terenie sprawi wiele radości wszystkim miłośnikom opalania się i morskich kąpieli.