Estonia nie jest być może jednym z tych modnych kierunków, które promowane są przez biura podróży. Jest to jednak bez wątpienia piękny kraj, na który warto zwrócić uwagę w czasie wakacyjnych podróży po Europie. Dlaczego warto ją odwiedzić? Jak poruszać się po tym kraju? Oto mały poradnik turysty, dzięki któremu zwiedzanie Estonii i jej atrakcji stanie się znacznie łatwiejsze.

Estońska komunikacja

Najwięcej problemów tym turystom, którzy Estonię odwiedzają po raz pierwszy, może sprawić samo poruszanie się po kraju. Choć na kolej narzekać nie można, poza obszarem Tallina liczba połączeń jest jeszcze dość skromna. Jednym z najlepszych sposobów na poruszanie się po tym kraju są przeprawy promowe. W Estonii, która składa się z ponad 1000 wysp, taki środek komunikacji nie bez przyczyny cieszy się ogromną popularnością. Wielkie promy pozwalają nie tylko na przeprawę osób, ale i samochodów. Kursują one dość często, a w sezonie turystycznym uruchamiane są dodatkowe połączenia. Ułatwia to życie i miejscowym, i turystom.

Estonia dla kolarzy

Estonia jest jednym z tych państw, w którym rowerzyści mogą znaleźć dla siebie bardzo dobre warunki. Specjalne ścieżki oraz szlaki rowerowe sprawiają, że świetnie rozwija się w tym kraju turystyka rowerowa. Wielką atrakcją są nie tylko miejskie trasy dla cyklistów, ale i szlaki międzynarodowe, łączące Litwę, Łotwę i Estonię. Ten projekt już dawno zyskał uznanie w oczach tych, dla których szczytem marzeń jest podróżowanie po Europie na dwóch kółkach.

Noclegi w Estonii

Noclegi w Estonii można znaleźć w wielu miejscach, a oferta jest dość szeroka. Najtańszą opcją są kempingi oraz prywatne domy lub pokoje. Kuszą również dość liczne w tym kraju hostele oraz młodzieżowe schroniska, Hotele w tym kraju mogą się pochwalić dość wysokim poziomem, a ceny noclegów (podobnie jak i standard tych obiektów) są znacznie zróżnicowane. Dla miłośników niezwykłych atrakcji estońską ciekawostką mogą się okazać te hotele, które zostały urządzone w zabytkowych zamkach. Noclegi w takich miejscach są postrzegane przez turystów jako wyjątkowo atrakcyjne i cieszą się sporą popularnością.

Z wizytą w Tallinie

Jednym z najchętniej odwiedzanych miast w Estonii jest stolica kraju – Tallin. Na podróżnych czekają tu wyjątkowe atrakcje turystyczne oraz cenne zabytki. Godne uwagi są zabytki Starego Miasta, mogącego pochwalić się i malowniczym rynkiem, i licznymi kamienicami świadczącymi o dawnym bogactwie tego grodu. W stolicy można zobaczyć również klasycystyczny pałac, będący obecnie siedzibą prezydenta oraz barokową rezydencję, w której mieści się Muzeum Sztuki.

Poza Starym Miastem Tallin może zaskoczyć jeszcze innymi atrakcjami: nowoczesną dzielnicą typową dla miast XXI wieku oraz znajdującym się pod miastem skansenem. Tu można odbyć wyjątkową podróż w czasie, a zarazem zdobyć sporą wiedzę na temat historii i kultury ludowej tego kraju. Prezentowane tu zabytki wiejskiej architektury pochodzą z niemal wszystkich zakątków kraju. Takich obiektów jest tu ponad 70, a każdy z nich może się pochwalić wyjątkową historią.

Z dala od stolicy

Choć Tallin przyciąga turystów najmocniej, warto poświęcić też nieco uwagi innym estońskim atrakcjom. Znane i cenione są zamki, których na terenie Estonii nie brakuje. Jednym z ciekawszych jest zamek w Narwie oraz ruiny zamczyska w Rakvere. Ciekawą warownię można ujrzeć również na wyspie Sarema oraz w Haapsalu. Na tej wyspie kuszą również wyjątkowe Kratery Kaali, które powstały po upadku meteorytu.