Świetnym pomysłem na wycieczkę są parki narodowe. To miejsca, w których znajdziemy niezapomniane widoki, unikatową roślinność czy zabytki.

Parki narodowe dają możliwość aktywnego wypoczynku, na szczęście w Polsce mamy ich aż 23. Dla tych, którzy wybierają się w okolicę czeskiej granicy polecamy Karkonoski Park Narodowy.

Karkonoski Park Narodowy – królestwo Śnieżki

Ten park znajdujący się w południowo-zachodniej części Polski powstał po to, by chronić przyrodę Karkonoszy, czyli najwyższego pasma górskiego Sudetów. To tu znajduje się góra Śnieżka, którą dzielimy z Czechami – dla nich to najwyższy szczyt na terenie kraju.

Na najwyższy szczyt w Karkonoszach prowadzi piękny szlak z pobliskiej miejscowości – Karpacza, jednego z najsłynniejszych polskich ośrodków turystycznych.

Ze względu na swój kształt Śnieżka jest czasami niesłusznie uznawana za wygasły wulkan. I choć ten szczyt ma przyjemną nazwę wzbudzającą pozytywne skojarzenia, to nie należy do najbardziej przyjaznych – charakterystyczne dla niego są huraganowe wiatry i nierzadkie zamglenia. Na ostrożnych odważnych turystów czeka jednak nagroda, bo to tu występują nieczęsto spotykane zjawiska meteorologiczne takie jak widmo Brockenu zwane inaczej mamidłem górskim czy ognie świętego Elma.

Atrakcje Karkonoskiego Parku Narodowego

Karkonosze pozwalają cieszyć się sobą przez cały rok, choć trzeba pamiętać, że niektóre miejsca są wyłączone z ruchu na przykład zimą. Chodzi oczywiście o względy bezpieczeństwa – zarówno ludzi, jak i mieszkających na tym terenie zwierząt.

To raj dla turystyki pieszej, znajduje się tu bowiem aż 120 km oznakowanych szlaków i ścieżek edukacyjnych, w tym tych dostępnych dla narciarzy śladowych. Po terenie parku można się również poruszać rowerem lub zabrać ze sobą psa – należy wcześniej sprawdzić, na jakich szlakach jest to możliwe. Niewątpliwą atrakcją są ścieżki edukacyjne, park oferuje ich 10 i po każdej można poruszać się samodzielnie bez przewodnika, po drodze spotkamy dobrze opisane tablice informacyjne.

Wyjątkowo malownicza jest ścieżka „Do wodospadu Szklarki”. Dla dociekliwych polecamy wizytę w Karkonoskim Parku Genów, gdzie hoduje się najcenniejsze gatunki roślin występujących na terenie parku.