Piękne krajobrazy i ukryte w dolinach miejscowości, najwyższy szczyt Afryki Północnej i malownicze wodospady – oto atrakcje, dzięki którym Atlas Wysoki cieszy się coraz większym zainteresowaniem miłośników aktywnego wypoczynku. Tu Maroko może zadziwić swym bogactwem i różnorodnością, a wycieczki po tutejszych górach mogą się przemienić we wspaniałą przygodę. Jakimi atrakcjami może zachwycić turystów Atlas Wysoki? Jakie atrakcje czekają w tej części Maroka?

Wyprawy w góry Atlasu Wysokiego najlepiej zaczynać z Marrakeszu. Z tego miasta bez większych problemów można się dostać w pobliskie góry, na terenie których czeka tak wiele wspaniałych atrakcji. Jedną z nich jest przepiękna dolina Urika, na terenie której czekają i piękne widoki, i liczne szkółki kwiatowe. W tej dolinie koniecznie trzeba odwiedzić miejscowość Setti Fatma, w pobliżu której znajduje się aż siedem malowniczych wodospadów. W wiosce tej można znaleźć noclegi w przytulnych hotelikach, a dzięki takiej bazie Setti Fatma staje się coraz bardziej popularnym punktem wypadowym w góry. Słynienym kurortem w Atlasie Wysokim staje się również miejscowość Wirgan. Można się stąd wybrać do doliny Agoundis, warto też zwiedzić pobliską kazbę Talat N’Yaccoub. W otoczeniu oliwnych gajów ten wspaniały zabytek prezentuje się przepięknie. Kusi też pobliska twierdza z XIX wieku, która swą sławę zawdzięcza przede wszystkim wspaniałym i dość tajemniczym lochom. Na terenie Centralnego Atlasu Wysokiego ważnym centrum turystycznym staje się z kolei miejscowość Tabant, w której najłatwiej znaleźć i noclegi, i doświadczonego przewodnika.

Atlas Wysoki to dla wielu turystów piękny masyw Tubkal. Składa się on z siedmiu wierzchołków, z których najwyższy osiąga aż 4167 m. n. p.m. Czyni to z niego najwyższy szczyt w Afryce Północnej i atrakcyjny cel wysokogórskiej wycieczki. Malowniczy krajobraz sprawia, że wytrawni turyści zaglądają tu coraz chętniej. Wędrówkę na ten szczyt najlepiej rozpocząć z Imlilu, który wiosną oraz wczesnym latem jest bardzo popularnym miejscem dla miłośników takich górskich ekspedycji. Okolice tej miejscowości są atrakcyjne nie tylko dla zaprawionych piechurów chcących zdobywać najwyższe szczyty, ale i dla miłośników trekkingu. Terenów atrakcyjnych na krótsze wypady również tu nie brakuje, a w wędrówce po najciekawszych zakątkach tego masywy chętnie pomagają miejscowi przewodnicy – mieszkańcy berberyjskich wiosek, na terenie których turyści mogą coraz częściej skorzystać z szałasów lub biwaków. Jedną z tych ciekawszych osad jest leżąca w dolinie Mizan osada Aremd. I tu coraz łatwiej o noclegi, gdyż moda na trekking wymusiła tu budowę małych hoteli. Goszcząc w dolinie Mizan warto wybrać się do leżącego na jej terenie sanktuarium Sidi Szamharusz, wokół którego zgodnie ze swą tradycją żyją Berberowie. Z ludnością tą można się również spotkać w wiosce Taszeddirt, nad którą wznosi się przełęcz Tamatert – popularny cel pieszych wypraw.

Możliwość połączenia zwiedzania ciekawych zabytków z turystyką górską sprawia, że Atlas Wysoki staje się coraz bardziej kuszący dla miłośników pieszych wędrówek. Dla nich wycieczki po tym pasmie górskim są nie lada atrakcją i wspaniałą przygodą.